Teemu Tommola Iitin vuoden nuori yrittäjä

Lainattu Iitin seutu 20.10.2016

Iitin Yrittäjät ry on ensimmäisen kerran päätynyt valitsemaan vuoden yrittäjän ohella vuoden nuoren yrittäjän. Valinta on kohdistunut AtkShop -liikkeen Teemu Tommolaan, 29. Hänet palkitaan huomisessa Iitin yrittäjäjuhlassa.

— Näemme hänessä eteenpäin suuntautuvan, toimintaansa kehittävän nuoren yrittäjän, joka hyvällä palveluasenteella auttaa tietoteknillisissä ongelmissa asiakkaitaan ja yhteisöämme, yrittäjäyhdistyksen puheenjohtaja Markku Yli-Kaitala perustelee ja mainitsee, että Tommola joutui ottamaan vastuun isänsä liikkeestä jo 20-vuotiaana isän vakavan sairastumisen takia.

AtkShop on ollut Kausalan katukuvassa vuodesta 2003. Nuori Teemu hääri liikkeessä mukana minkä koulunkäynniltä ehti. Myöhemmin vierähti vuosi asiakaspalvelutyössä ja kokemuksen haussa DNA:lla, sitten tuli armeija.

— Tuona aikana isä sairastui, joten armeijasta päästyäni kesällä 2008 hyppäsin suoraan puikkoihin. Myöntää täytyy, että oppi on kulkenut tiukasti kantapään kautta, ja monissa liemissä minut on keitetty: mitä on yrittäjyys, mitä ovat sen vastuut ja tehtävät, miten tehdään hinnoittelu, jotta kertyy katetta ja leipää pöytään, Tommola listaa.

Hiljattain hän on löytänyt avuksi Kinnon eli Kouvola Innovationin, josta ammentaa yrittämisen neuvoja ja oppia. Hän opiskelee Koulutuskeskus Salpauksen ja sen yhteistyökumppanin yrittäjille räätälöimiä merkonomiopintoja, joista on innoissaan.

— Tutkinto ei ole niinkään tärkeä vaan kaikki ne oppitunnit ja keskustelut eri alojen yrittäjien kanssa; ne ovat jo nyt antaneet valtavasti tietoa, taitoja ja oivalluksia. Puolitoista vuotta on takana ja saman verran edessä, ja tässä koulutusprojektissa olen oppisopimussuhteessa omassa yrityksessäni, Tommola selvittää, ja suosittelee koulutusta lämpimästi muillekin.

— Myös markkinoinnin tärkeys on tullut koulutuksessa esiin. Markkinoinnin vuosikalenteri tuo säännöllisyyttä ja suunnitelmallisuutta sen sijaan, että muistaessaan ja ehtiessään naputtelee silloin tällöin markkinointikirjeen asiakkaille, Tommola kuvailee.

 

Uudet tuulet puhaltavat myös yritystoiminnassa. Tommola kertoo, että hän aloittaa yhdessä kollegansa Petri Vyyryläisen kanssa loppuvuoden aikana yritystoiminnan, jossa atk-palvelut on suunnattu 90-prosenttisesti yrityksille. AtkShop jatkaa toimintaansa kuluttaja-asiakkaiden parissa.

— Aika näyttää, miten uuden yrityksen palvelut kehittyvät, mutta lähtökohtana siinä ovat yritysasiakkaat. Yritykselle tulevat uusi ulkoasu, brändi ja tuotteet, Tommola paljastaa.

— Kuluttaja-asiakkaita en voi hylätä; päinvastoin on mietittävä, miten heitä voisi tulevaisuudessa palvella entistä paremmin.

 

Iittiä Tommola pitää hyvänä paikkana yrittää, vaikka paikkakunta verraten pieni onkin. Iitin kunnasta hän mainitsee, että se kyllä käyttää mielellään paikkakunnan yrittäjien palveluita monellakin toimialalla, mutta atk-puoli pudonnut tyystin kyydistä.

— Kaipa siellä on laskettu, että kuntien oman hankintaorganisaation kautta atk-palvelut tulevat edullisemmiksi. Kokonaisvaikutusta ei kuitenkaan ole tässä asiassa ajateltu, miten palvelujen hankkiminen paikalliselta yrittäjältä heijastuu täällä moneen muuhunkin asiaan, Tommola pohtii.

Iitin Yrittäjät ry:ssä AtkShop on jäsenenä, ja Tommola on päässyt mukaan yhdistyksen hallituksen asiantuntijaksi, ja huolehtii mm. yhdistyksen kotisivujen ylläpidosta.

— Kokoukset ovat olleet mukavia, ja niissä olen voinut tuoda esille omia näkemyksiäni ja samalla kuunnella pitkään yrittäneiden kokemuksia. Se on antoisaa. Nuoren yrittäjän palkinto tuli yllätyksenä. Olen siitä tosi kiitollinen, se antaa taas uutta energiaa.

Vapaa-ajallaan Tommola metsästää, ja on myös aloittanut kilpailemisen mm. hirvenjuoksussa.

— Lomat on muistettava pitää, sillä väsyneenä työn jälki kärsii, Tommola tietää.